Zadlužení

S příchodem hospodářské krize v roce 2009 se rázem změnilo chování českých domácností. Lidé v obavách o budoucnost raději svěřili peníze bankám, ale zároveň výrazně stouplo zadlužení domácností – tedy to, jak jsme si od nich naopak půjčovali.

Asi 15 % českých domácností splácí hypotéku a cca čtvrtina má nějaký spotřebitelský úvěr. Krize trvá už čtvrtým rokem a zadlužení rodin je každým rokem rekordnější. Mezi roky 2012 a 2013 se dluh zvýšil o více než 42 miliard korun, takže podle údajů ČNB dlužili Češi za rok 2013 neuvěřitelný bilion korun (přesněji 1,206 bilionu).

Bohužel, alarmující číslo znamená také zvyšující se počet těch, kteří již své dluhy nezvládají. Úvěry u několika bank najednou a zvyšující se životní náklady vedu ke stále vyššímu počtu osobních bankrotů. Z této dluhové spirály se podaří dostat jen málokomu. Počet osobních bankrotů za měsíc se pohybuje kolem tisícovky a toto číslo každoročně stoupá. Někteří analytici tvrdí, že Češi touží mít vše rychle vyřízené a nejsnadnější cestu vidí ve zdánlivě neškodné a jednoduché půjčce.

Ne všichni však zváží možné následky, uvažovat o penězích, které se vlastně vyskytují jen ve virtuální podobě, totiž svádí ke zkresleným náhledům na věc. Přesto můžeme uvést i jednu pozitivní zprávu. V porovnání s ostatními zeměmi evropské osmadvacítky je totiž zadlužení českých domácností asi poloviční. Ale co si budeme povídat, vždyť ani stát nám nejde příkladem.

Státní dluh České republiky roste každou sekundu. Od roku 1996 se zvýšil o 168 miliard korun (s meziročními výkyvy, přičemž prudký nárůst nastal právě v roce 2009, který je považován za počátek celosvětové ekonomické krize). Číslo se může zdát alarmující, nicméně v porovnání s ostatními evropskými státy jsme na tom opět stále relativně dobře.

Současná výše státního dluhu se pohybuje kolem 50 % HDP a činí cca 1,7 bilionu korun. Je pochopitelně cílem mnoha politických dohad a může za neradostnou náladu napříč společností. Zkrátka, nikdo není nadšený z toho být někomu zavázán – zvláště když se nedaří najít žádné rozumné východisko z nepříznivé situace.

Vložit komentář

Můžete použít tyto HTML tagy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Dnes

  • Sobota 4. července 2020
  • Svátek má Prokop
  • Zítra je Státní svátek , Cyril a Metoděj
  • Do Vánoc zbývá 173 dnů
  • Do konce roku zbývá 180 dnů
  • Je sudý týden
  • Je 26. týden