Stavební spoření.

Velmi oblíbenou formou spoření je nejen v současné době stavební spoření, kde jsou peníze zhodnocené úrokem a zároveň i státní podporou. Nejčastěji je uzavíráno na bydlení, nicméně to není podmínkou pro uzavření smlouvy.

 

Využívanou službou, která je se stavebním spořením spojena, je úvěr poskytnutý po naspoření cílové částky. Ten je zpravidla poskytován za výhodnějších podmínek, než jsou běžně dostupné na trhu. „Není to tak ale vždy. Některé nové banky nabízejí ještě výhodnější podmínky. Je vhodné se podívat na úroky, na roční procentuální sazbu nákladů (RPSN) a na poplatky spojené s úvěrem,“ radí finanční poradci.

Největším mýtem spojeným s tímto finančním produktem je, že naspořené finance je nutno použít pro stavební účely či pro bydlení. Navzdory snaze minulé vlády, tomu tak v současné době není. Účel naspořených peněz je tedy čistě na vás.

Častým důvodem, proč lidé dají přednost stavebnímu spoření nad například spořicím účtem, je státní podpora, která činí 10% z ročního vkladu do výše dvou tisíc. Pro její získání je potřeba si spořit nejméně šest let.

Největší stavební spořitelna je v Česku Českomoravská stavební spořitelna, známá jako „Liška“. Její úrok i výše poplatků patří na trhu mezi průměrné. Mezi další nabídky patří také například Wüstenrot, který nabízí vyšší úrok, ale také vyšší poplatky. O oblíbenosti tohoto finančního produktu svědčí také to, že dle statistik České asociace stavebních spořitelen má stavební spoření sjednána necelá polovina Čechů.

Dobrým ukazatelem výhodnosti stavebního spoření jsou webové kalkulačky. Je třeba si dát ale pozor na ty, které se nacházejí na webech stavebních spořitelen, odborníci ale upozorňují, že nemusejí být nezávislé. Sjednat si stavební spoření můžete u finančních poradců. Ani ti však nejsou nezávislými rádci, většinou pracují pro konkrétní stavební spořitelnu.

Vložit komentář

Můžete použít tyto HTML tagy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Dnes

  • Úterý 5. července 2022
  • Dnes je Státní svátek , Cyril a Metoděj
  • Zítra je Státní svátek , Mistr Jan Hus
  • Do Vánoc zbývá 172 dnů
  • Do konce roku zbývá 179 dnů
  • Je lichý týden
  • Je 27. týden