Registrace společnosti k DPH

DPH je daň z přidané hodnoty a patří mezi základní příjmy státního fondu. Dani podléhají služby i zboží. V podstatě jde o to, aby daň zaplatil každý konečný spotřebitel. I zde ovšem existují výjimky, například ta, že se daň nevztahuje na každého a odběratel si v některých případech může zažádat o vrácení této daně.

Daň vznikla v roce 1993 především proto, aby došlo k posílení státního fondu. Její výše ovšem kolísá a různí se v různých zemích, nejnižší daň je na Kypru, kde je pouze 12,5 %. V České republice je letos DPH 21 % a snížená daň 15 %.

Kdo je plátcem DPH?

K platbě DPH se může přihlásit každý, existuje ovšem několik hranic, jejichž překročení z vás dělá automaticky povinnou osobu a vy musíte odvádět DPH.

 

  • Platit DPH musíte v případě, že roční obrat (12 po sobě jdoucích měsíců) vaší společnosti překročí hranicí 1 000 000 Kč. Ovšem pozor, v následujícím roce bude zavedena reforma, která tuto hodnotu sníží na 750 000 Kč. Pokud tedy váš roční obrat překoná tuto hranici, spadáte do seznamu povinných osob.
  • Plátcem DPH se můžete stát i v případě, že to vyžadují vaši obchodní partneři, nebo jste členem sdružení, které je plátcem DPH.

Jak se zaregistrovat?

Pokud máte povinnost se registrovat, pak tak musíte učinit nejpozději 15 dní od konce kalendářního měsíce, ve kterém jste zaregistrovali překročení stanoveného limitu. Registrace probíhá na příslušném finančním úřadě.

O něco komplikovanější je to v případě, že se k dani z přidané hodnoty registrujete dobrovolně. Zde to totiž není na počkání a často může dojít k tomu, že vás finanční úřad vyzve k doplnění informací, může po vás chtít podrobný rozpis vaší činnosti a podobně. Dále si připravte seznam vašich dodavatelů a již vystavené faktury.

 

Výhody registrace k DPH

Na první pohled se může zdát, že registrace vás bude stát peníze a to je vše, ovšem většinou získáte i výhody. Klasickým příkladem je společnost, která plánuje nakoupit firemní auta, počítače a podobně. V tomto případě si totiž můžete zažádat o odpočet DPH, což se vám velice vyplatí. Pokud navíc obchodujete se společností, která je také plátce DPH, můžete jí taktéž umožnit odpočet této daně.

Vložit komentář

Můžete použít tyto HTML tagy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Dnes

  • Středa 16. ledna 2019
  • Svátek má Ctirad
  • Zítra má svátek Drahoslav
  • Do Vánoc zbývá 342 dnů
  • Do konce roku zbývá 349 dnů
  • Je sudý týden
  • Je 2. týden