Půjčky

Jaké jsou aktuální trendy, co se týče půjček a trhu spotřebitelských úvěrů obecně, to si povíme v následujícím článku. Celková zadluženost českých domácností přesahuje jeden bilion korun, tedy milion milionů.

Pro srovnání (je-li vůbec možné uvažovat v tak velkých částkách) výše státního dluhu ČR je orientačně ještě tisíckrát vyšší. Celkově lze shrnout aktuální situaci takto: Češi si nikdy nepůjčovali víc. Na počtu uzavřených půjček se významně projevil počátek celosvětové hospodářské recese, která způsobila paniku na světových trzích v roce 2009.

Hned následující rok 2010 přinesl v ČR zvýšení hodnoty uzavřených úvěrů o bezmála patnáct miliard korun. Jen za první pololetní roku 2013 dosáhla výše uzavřených úvěrů téměř stejné výše jako za celý rok 2012. Spotřební úvěry přitom tvoří nanejvýš pětinu celkového zadlužení domácností, znamená to tedy, že s oblibou uzavíráme také hypotéky nebo stavební spoření.

K oblibě půjček přispívá i následující fakt: protože v posledních letech se na český bankovní trh pronikly nové subjekty, které rychle přebírají klientelu stávajícím velkým hráčům, bankám nezbývá, než stlačovat úrokové sazby na rekordně nízké míry. Podle odborníků se však v mezistátním srovnání Česko stále objevuje na chvostu v pořadí výhodnosti úvěrů. Ve vyspělých zemích se uzavírají půjčky s úrokovou sazbou až o čtyři procenta nižší než u nás.

Je však pravděpodobné, že se bude průměrná úroková sazba i nadále snižovat, existuje totiž relativní novinka na trhu půjček, tzv. refinancování. V podstatě to znamená, že přejdete od svého stávajícího poskytovatele půjčky k jiné bance a zde svůj úvěr splatíte za výhodnějších podmínek. Tomu se pochopitelně banky pokoušejí zabránit a konkurence se tak vyostřuje. Pro nás jakožto klienty to ale také znamená, že s trochou štěstí se nám může podařit získat opravdu výhodnou nabídku. Chce to jen trpělivost.

Vložit komentář

Můžete použít tyto HTML tagy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Dnes

  • Neděle 5. dubna 2020
  • Svátek má Miroslava
  • Zítra má svátek Vendula
  • Do Vánoc zbývá 263 dnů
  • Do konce roku zbývá 270 dnů
  • Je lichý týden
  • Je 13. týden