Při exekuci nemusí rozhodovat trvalé bydliště

Pokud máme dluhy, které nesplácíme, může dojít v podstatě k jedinému. A to k tomu, že na nás věřitel pošle exekutora. Ten má poměrně velké pravomoci, díky čemuž může daný dluh poměrně jednoduše vymáhat. Mnoho dlužníků si myslí, že je před exekutorem ochrání trvalé bydliště na úřadě. To ale není zase až tak úplně pravda.

Někdy majetek zabavován není

Možností, jak může být vykonána exekuce, je více než dost. Mnoho lidí ji má spojenou jenom se zabavením movitého a nemovitého majetku. Dosáhnout peněz lze ale i jinými způsoby. Může to být exekuce na plat, může to být také obstavení bankovních účtů, stejně jako je možné sáhnout třeba i na firemní podíly. Z toho jasně vyplývá, že exekutor může dosáhnout na peníze i bez nutnosti toho, aby vaše konkrétní bydliště znal.

Důležité je, kde se zdržujete

V minulosti šel exekutor právě na adresu trvalého bydliště, kterou si většina dlužníků psala na městském úřadě. A to proto, aby daný vymahač nepochodil. Dnes však hraje roli to, kde se daný dlužník skutečně zdržuje. Může to být u rodičů, u druha nebo družky, stejně jako to může být u přátel. Pokud to exekutor zjistí, může celkem bez potíží vyrazit zabavovat právě sem. A to je riziko jak pro dlužníka, tak i samotného majitele bytu. Nemovitost mu samozřejmě nevezme, ale s movitým majetkem to může být komplikovanější.

Zabaví se vše

V tomto jsou exekutoři poměrně nekompromisní, jelikož mohou zabavit veškerý majetek v bytě. I ten, co není dlužníka. Poté musí jeho reálný majitel podat takzvanou vylučovací žalobu. V rámci ní musí prokázat, že se jedná skutečně o jeho věc. Následně mu je vrácena. O všem rozhoduje soud a tak je jasné, že se vše může táhnout poměrně dlouhou dobu. Proto je pro mnohé velkým rizikem, pokud člověka v exekuci u sebe ubytují. Podobné riziko čeká třeba i majitele bytů, kteří se rozhodnou dané byty pronajímat.

Vložit komentář

Můžete použít tyto HTML tagy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Dnes

  • Čtvrtek 19. května 2022
  • Svátek má Ivo
  • Zítra má svátek Zbyšek
  • Do Vánoc zbývá 219 dnů
  • Do konce roku zbývá 226 dnů
  • Je sudý týden
  • Je 20. týden