Hypotéka

Hypotéka, přesněji hypoteční úvěr, je jeden z nejoblíbenějších bankovních produktů. Díky všudypřítomným reklamám dnes i malé děti vědí, že hypoték je vlastně půjčka na bydlení. Nebudeme si na tomto místě vysvětlovat, jaké jsou principy hypoték, ale podíváme se na trendy, které se s nimi pojí.

V minulém roce (2013) byla průměrná výše hypotéky necelé dva milion korun, konkrétně 1,7 milionu. Meziročně to znamená mírný pokles, za čímž podle odborníků může stát třeba související pokles ceny nemovitostí. Klienty bank se většinou zavazovali na dobu 23 let, což opět představuje mírný pokles.

Řada bankéřů se shoduje, že úrokové sazby hypoték jsou momentálně na nejnižší možné úrovni. Úrokové sazby hypoték klesaly i v předminulém roce (2012), opět za tím stojí (až rekordně) vysoká dostupnost bydlení, jak bylo zmíněno výše. Ale mohlo by za tím stát i něco jiného.

Díky fenoménu refinancování hypoték, který se rozmáhá v posledních několika letech (jde v podstatě o to, že si stávající hypotéku převedete k jinému poskytovateli a pokračujete se splácením výhodněji), banky srážejí ceny hypoték, jak jen to jde, aby si udržely stávající zákazníky a ještě k tomu nalákaly nové. Na sklonku roku 2013 se řada analytiků věnovala otázce, zda bude rok 2014 rokem refinancování a dosavadní vývoj jim dává za pravdu.

Požadavky kladené na klienty ze strany bank se obecně snižují. V době hospodářské recese se totiž zákazník dvakrát rozmyslí, jestli má pro něj cenu jít do riskantního a dlouhodobého závazku jménem hypotéka. Jak vyplývá z nejrůznějších analýz, snižuje se dokonce i výše příjmu nutného pro to, aby banka vůbec mohla uvažovat o poskytnutí hypotéky.

U některých bank není zapotřebí ani dvacet tisíc korun čistého příjmu měsíčně a úvěr vám poskytnou, záleží nicméně na počtu členů domácnosti a jejich vlastním finančním zabezpečení. Vstřícnost bank však je nepochybně jedním z dalších důvodů, pro zájem o hypotéky stoupá rekordním tempem.

Vložit komentář

Můžete použít tyto HTML tagy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Dnes

  • Neděle 16. června 2019
  • Svátek má Zbyněk
  • Zítra má svátek Adolf
  • Do Vánoc zbývá 191 dnů
  • Do konce roku zbývá 198 dnů
  • Je lichý týden
  • Je 23. týden